H. de Balzac - Otec Goriot

19. září 2007 v 17:06 | screamo |  Referáty
Příběh začíná představením Domu Vauquerové,jak se říkalo měšťanskému penzionátu v Latinské čtvrti Paříže 1. poloviny 19. století.Tneto penzion je velice starý a uvnitř ne sice moderně a vkusně vybavený,ale pro klientelu toho penzionu přípustný a vyhovující.V úvodu nás Balzac seznamuje s charaktery jednotlivých nájemníků včetně paní Vauquerové a její kuchařky a nakonec dojde i k panu Goriotovi, nejvelevážnějšímu nájemníkovi,který disponoval slušnou rentou a který byl dříve známý jako výrobce nudlí.Již v úvodních částech knihy můžeme lehce rozpoznat mistrovskou všímavost Balzaca,který detailně popisuje jak každičkou věc v penzionu a jeho okolí,tak dokonale rozebírá vlastnosti a charakter jednotlivých postav.Zjistíme tím,že paní Vauquerová je stará vdova,která žije jenom proto,aby sbírala drby a mohla je rozebírat se svými nájemníky,které má ráda jenom proto,že jí platí nájemné za měsíc či za půl roku.
Pan Goriot je mezi nájemníky výjimkou.Je to starý elegán,který si potrpí na pohodlí a i přes své bohatství žije ve zchudlém penzionu.Z počátku má k němu paní Vauquerová jistý respekt a dokonce si i myslí,že by se mohla stát jeho společností,ve skutečnosti v tom vidí jenom goriotovi slušné zásoby franků.Situace se mění až po příjezdu paní d´Ambermesnil,které nejen že paní Vauquerovou připraví o její životní jmění 40 000 franků,ale navíc ji ani nezaplatí nájem za půl roku,uteče a zanechá v paní Vauquerové jistou nenávist k panu Goriotovi,jelikož si myslí,že on je úvodcem tohoto neštěstí.Začne ho nenávidět a postupně proti němu štvát všechny nájemníky penzionu.Nevyhodí ho ale,jelikož je to stále nejlépe platící zákazník.Od té doby ho všichni začnou nazývat Otec Goriot.
Do příběhu vstupují také dvě Goriotovi dcery.Starší Anastázii,která se provdala za hraběte de Restand a mladší Delfínu,která si vzala bankéře Nucingena.Obě dvě žily na vysoké noze a otce chodily navštěvovat pouze z důvodu půjčení peněz.Nakonec ho zruinovali,Otec Goriot se přestěhoval do vyšších pater,které byly přizpůsobeny méně platícím zákazníků,odpustil si nóbl oblečení,pudr a musel propustit i svého holiče.
Evžen byl mladý a chudý muž. Toužil být bohatý a dostat se do vysoké společnosti. Byl příbuzným paní de Beuaséant. Ta ho seznámila s několika vysoce postavenými lidmi. Postupně tak poznával pařížskou šlechtu. Na jednom z večírků se setkal s Delfínou. Zamiloval se do ní. Nakonec si získal její lásku. Stal se jejím milencem. Otec Goriot věděl, že Delfína není se svým manželem šťastná, a proto milence podporoval. Z posledních peněz jim zařídil byt, kam se měli on a Evžen s Delfínou přestěhovat.
Evžen Rastignac byl zpočátku velice poctivý a čestný. Později se ale i on nechal Vautrinem přesvědčit. Začal dokonce i hazardně hrát. V honbě za kariérou odhodil všechny morální zábrany.
Brzy obě dcery své jmění vyčerpaly. Byly na mizině a obě se obrátily na otce. Ten už neměl vůbec nic. Nemohl se smířit s tím, že by strádaly. Těžce onemocněl. Anastázie a Delfína se šly i přesto bavit na ples. Nepřiznávaly si, že by to mohlo být vážné. Otec zatím umíral. Staral se o něj medik a Evžen. Goriot chtěl ještě viděl své dcery. Chtěl se s nimi naposledy rozloučit. Ani jedna za ním ale nepřišla. Už ho nepotřebovaly. Delfína si to nakonec rozmyslela. Než ale dorazila do penzionu, bylo už pozdě. Goriot zemřel.
Evžen a studen museli pohřeb zařídit sami. Obě dcery se o to odmítly postarat. Obřadu se zúčastnili také jen oni a služebnictvo obou dcer. V tuto chvíli si Evžen uvědomil, jaká je vlastně společnost Paříže.
Ukázka:Goriot si na smrtelné posteli uvědomuje,jak hloupý a zaslepený byl: "Dcery, to byla moje neřest; byly mi milenkami, slovem, vším! To vše je moje vina, já jsem je naučil, aby po mě šlapaly...
Balzakovi popisy: "Paříž si nevšímá těchto tváří,jež zbledly z mravních nebo tělesných muk.Paříž je však skutečný oceán.Vhoďte tam olovnici,nikdy se nedozvíte pravou hloubku.Proběhejte ji,popište ji:ať vynaložíte sebevězší péči na tuto procházku a popis,ať jsou sebečetnější a soustředěnější badatelé v tomto moži,vždy tam objeví nějaké neprobádané místečko,neznámé doupě,květy,perly,stvůry,něco,o čem dosud neslyšeli,co opominuli literární potápěči.Dům Vauquerové je jednou z těchto prapodivných zvláštností
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Andík Andík | Web | 19. září 2007 v 17:10 | Reagovat

ahojik na mym blogu je SONB☺tak se přihlaš...protože máš pěknej blogík:o)

http://annhol.blog.cz/0709/vyhlasuji-soutez-o-nej-blog#komentare

2 Afiii Afiii | 18. února 2008 v 16:40 | Reagovat

Dík moc mi ten článek pomohl...

3 maTO maTO | E-mail | 13. října 2008 v 17:25 | Reagovat

cauko

4 Lucka Lucka | 13. května 2011 v 12:38 | Reagovat

Fakt super,díky:-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama