Buddhismus-víra či filozofie?

13. září 2007 v 14:08 | screamo |  Buddhismus
ÚVOD
Dnešní svět je velmi spletitý a proto se nemůžeme divit,že mnoho milionů,ba dokonce miliard lidí hledá psychické a duševní uspokojení u víry.Víra nám přináší naději,že příští dny a roky budou mnohem lepší než jsou nyní;poskytuje nám cosi,k čemu se můžeme obrátit,když je nám nejhůře,poskytuje nám klid.
Na světě je mnoho náboženství a vír.Téměř většina z nich jsou založena na faktech o Stvořitelích či Spasitelích,kteří svět stvořili či jej jednou spasí.Avšak existují i taková náboženství,která toto vše popírá,ba dokonce říká,že je to nesmysl.A právě díky této psychologii a filozofii začínají být tato náboženství ve světě velmi populární,zejména u mladých lidí,kteří leckdy nedokáží snášet nápory a nároky stále modernějšího a rychlejšího světa.Hovořím zde o většině orientálních a východoasijských náboženstvích.
Tato náboženství mají jedno společné-popírají existenci Počátku,Stvořitele a Spasitele a věří v reinkarnaci duše,nebo-li ve věčný koloběh neměnné duše.V podstatě to znamená,že si každý buduje svůj osud sám,nikoliv,že by byl daný.
Nejzajímavějším náboženstvím a pro mne velmi blízkých je buddhismus.Ten je právě z těchto orientálních náboženství nejméně "trýznivý",z druhé strany ale také nezahlcuje mnohobožstvím jako hinduismus.Proto se buddhismus nazývá Střední cesta.
V této práci bych vám chtěl buddhismus přiblížit co nejblíže,abyste vy sami zjistili,jak buddhisté žijí,jaké mají tradice a zvyky.Budeme se zabývat samotným základem tohoto stále více oblíbeného náboženství až nakonec okusíte život Siddhárthy Gautamy,Buddhy,který toto náboženství zhruba 6 století před Kristem založil.
TEORETICKÁ ČÁST
Buddhismus-víra či filozofie?
Seznámení s buddhismem
Se svými zhruba 500 miliony vyznavačů rozptýlených v 86 zemích prakticky na všech kontinentech (výjimka Antarktida) představuje buddhismus 4. největší náboženství,ovlivňující životy 6% populace.
Na rozdíl od velkých monoteistických vír(křesťanství,islám),s nimiž jej spojuje existence jediného boha či spasitele,nebo polyteistických systému typu hinduismu,což je složitý nábožensko-filozofický systém a svébytný životní styl,se však buddhismus vyznačuje řadou zvláštností,které vedly některé badatele a učitelé až k pochybnostem,zda-li je buddhismus vůbec náboženství ve správném slova smyslu,zda-li se nejedná pouze o filozofický směr,určující,jak má jedinec žít a nakládat se svým životem.Ovšem víra v reinkarnaci(převtělování duše,věčný koloběh zrozování) ho stále udržuje v náboženských praktikách.
Základem buddhismu je víra,že pokud se jedinec bude chovat tak,jak mu říká dharma(Buddhovo nauka),může dosáhnout v tomto či v příštím životě nirvány(osvobození od koloběhu zrozování,vyhasnutí plamene žádostivosti),čímž jeho pouť končí.Pakliže se bude chovat jinak,než říká dharma a jeho činy budou závažné po celý život,v příštím životě se narodí jako nižší forma(hladovějící duch,zvíře).Je to pro buddhistu špatné,protože jedině lidský svět je smíchaninou dobra a zla a proto jenom člověk může dosáhnout nirvány.
O tom,v jakém životě se jedinec narodí,rozhoduje jeho karma.Karmu si můžete představit jako notýsek,do kterého se zapisují veškeré činy,které jedinec v životě vykoná.Na konci jeho života se sečtou dobré a záporné činy a podle toho se vyhodnotí.Čím více dobré vlastnosti převažují nad špatnými,tím bude příští život pestřejší.Naopak,čím hůře,tím bude příští život horším.Pokud se jedinec dá na buddhismus,karma dobrých zásluh se naplní natolik,aby se jedinec narodil minimálně zase jako člověk(nejpřijatelnější hranice dobrých zásluh).
Veškeré myšlenky buddhismu jsou sepsány v dharmě,což je pro buddhismus něco jako bible pro křesťanství či korán pro islám.Samotné jádro dharmy a tím i celého buddhismu tvoří Čtyři Vznešené Pravdy,jež si nyní stručně popíšeme:
1.vznešená pravda o utrpení-Světské bytí je neuspokojivé, strastiplné utrpení.
-tato pravda popisuje fakt,že vše,co se kolem nás děje,co prožíváme,e utrpení a nic jiného než utrpení.Máme radost z věci,kterou jsme dostali od někoho blízkého,ale sami si uvědomíme,že nás ta radost jednou pomine.To je utrpení.
2.vznešená pravda o vzniku utrpení-Příčinou utrpení je žádostivost, spojená s rozkoší a lpěním na smyslových rozkoších
-tato pravda popisuje příčinu utrpení a tím je žádostivost-člověk neustále po něčem touží a trápí se(z buddhistického slova smyslu) nad tím,že to nemůže mít a když toho konečně dosáhne,stále chce něco více a více.
3.vznešená pravda o zaniknutí utrpení-Utrpení je možné učinit konec úplným zničením a zaniknutím právě této žádostivosti.
-tato pravda popisuje to,že pokud člověk přestane lpět na žádostivosti,pohasne tím ti utrpení.
4.vznešená pravda o stezce, vedoucí k zaniknutí utrpení-pravé chápání, pravé myšlení, pravá řeč, pravé jednání, pravé živobytí, pravé snažení, pravá bdělost, pravé soustředění
-tato pravda popisuje osmidílnou stezku,která vede nejenom k potlačení žádostivosti,ale také k nirváně.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama